NASIL GEZİYORUZ?

4
2769

Nasıl geziyoruz asıl mesela bu değil aslında 🙂 Bu konu bize en çok sorulan sorular arasında; “Nasıl bu kadar gezebiliyorsunuz?” Sonra arkasından bunlar takip ediyor.

* Ne iş yapıyorsunuz?

*Ne kadar harcıyorsunuz?

*Biz sizin gibi nasıl gezebiliriz?”

HAZIR OLUN, ŞİFRELERİ VERİYORUZ

İkimizin de babasının fabrikası yada banka hesaplarında milyonları yok. Olsa hiç de fena olmazdı o ayrı. Başımızı sokacak bir evimiz var, çok şükür. Başka da hiç bir şeyimiz yok. O ev içinde babamız sağolsun.  İdil, Uzaman Klinik Sağlık Psikoloğu ve Burak ise marangoz ve işletmeci. İşlerimizin en iyi tarafı seyahatlarimizin tarihlerini rahat ayarlıyor oluşumuz. Her ay kendimize 4 gün izin veriyoruz. Yani 30 günün 26 günü çalışıyoruz. Yılda ise 15 gün kadar uzun yurt dışı seyahatı yapabiliyoruz. Hemen hemen herkesin yaptığı izin süresi kadar. İnanın kazancımızla bu gezileri yapabilmemiz imkansız. Zaten bu sayede yarı ekonomist yarı da muhasebeci olduk. Tutkunu olduğumuz bu seyahatleri sürdürebilmek için hayatlarımzdan feragat ediyoruz. Dolayısıyla bir yaşam biçimi oluşturuyoruz. Ucuz bilet nereden alınır, kampanyaları nasıl bulurum, şu marka turlara nasıl katılırım gibi çok yazı var. Fakata.

İyi de bunlar da bedava değil sonuçta değil mi? Bu indirimlere de para gerekiyor. Nasıl geziyoruz.

Biz bu seyahat bütçesine aşağıda verdiğimiz 10 maddeyle ulaşabiliyoruz.

NASIL GEZİYORUZ FATURALARLARLARLARLARLAR

elektrik-fatura-3890239023.jpg

Nasıl geziyoruz belalardan kurtularak. Posta kutularınıza yerleştirilen ve hiçbirinin zamanı aynı olmayan kağıtlar. Evet evet faturalar. Her ay çoğalan rakamların sebeplerini bulun ve olabildiğince kısmaya çalışın. Elektronik ortamdan gelen, otomatik ödeme talimatlarıyla üşendiğiniz, kaçtığınız faturaları da unutmayın. Boş yere kullanılan elektrik ve su harcaması, yanlış ampul ve alet kullanımı cep yakar arkadaşlar. Bunları düğmelerinden kapatmak veya fişlerini çekmek yılda 600 TL kazanç sağlayabilir. Her birini ay ay takip edin ve gereksiz kullanımlardan kaçının. Tecrübeyle sabit inanın, yılda iki gün otel masrafınızı ya da 3-4 akşam yemeğinizi buradan çıkarabilirsiniz. Denemesi bedava 🙂

OPERATÖRLERİNİZ, BANKALARINIZ VE PAKETLERİ

752x395-kredi-ve-banka-kartlari-190-milyonu-asti-1513843780867.jpg
OPERATÖRLERİNİZ, BANKALARINIZ VE PAKETLERİ

Nasıl geziyoruz zor ama güç değil. Yanımızdan ayırmadığımız ve bir uzvumuz gibi kullandığımız cep telefonları. Kullanmadığınız smslerin, gigabaytların ve konuşma sürelerinin farkında mısınız? Ücretsiz wifi olmayan yer yok ve sms kullanan da kalmadı. Kullandığımız akıllı cihazlar bu verilerin datasını tutuyor ve buna göre bir tarife seçebilirsiniz. Hiç bir operatör bizim aile şirketimiz değil ve vazgeçilmez de değiller. Hangisi daha iyi bir seçenek sunuyorsa ona geçin 🙂 Oooo en sevdiğimiz banklar 🙂 Kaç tane kart kullanıyorsunuz kim bilir.. Her kartın yıllık kullanım ücretleri hatırı sayılır rakamlara denk geliyor bizden söylemesi.  Bunlara dikkat ederek 4-5 müze girişi ve oradan alınacak hediyelikler cepte kalır 🙂  Bakın bakalım yılda kaç TL yapıyor.

NASIL GEZİYORUZ ONU DA YEMEYİ İÇMEYİVER NE OLUR?

XENQ5751.jpg
NASIL GEZİYORUZ ONU DA YEMEYİ İÇMEYİVER NE OLUR?

Nasıl geziyoruz iradeyi güçlü tutarak. Canımız çekiyor diye her istediğimizi tüketirsek hem midemiz hem de cebimiz yorulur. O tiramisuyu, muzlu keki yemezseniz ölmezsiniz emin olun. Çay, kahve sevmeyenimiz de yoktur. Kafelerde her gün içtiğiniz içeceklerin günlük harcamalarda küçük görünebilir fakat aylara, yıllara vurun bakalım. En küçük hesapla aldığınız suyunuzu hesaplayın. Bir termos ve sulukla bunu ne kadar kıstığınıza şaşıracaksınız. Dışarıda yeme içme alışkanlığından kurtulmalısınız sağlığınız için bunu bir düşünün, sonrasında bu tasarrufla uçağın camından pamuk gibi bulutlara bakıyor olursunuz. Şaka yapmıyoruz Evet evet uçak biletin cebinde.

NASIL GEZİYORUZ ARTİST NE ARAR LA PAZARDA.

pazarcilar-isyanda1469434904-1000.jpeg

Nasıl geziyoruz işte pazarı severek. Marketler, sizin daha çok alışveriş yapmanız için hazırlanmış raflarla ve reyonlarla dolu. Fark ettiniz mi hiç cam yok, saat yok fonda müzik ve sen :). Almaya gittiğiniz ürün haricinde 3 poşetle çıkmamak imkansız. Bu da lazım, şunu da alayım. Aaaa bu neymiş derken sepet doldu. 122.55 kuruş efendim. Cart diye kart geçirilir eve gelince çekmeceler, dolaplar tıka basa doldurulur. Pazar öyle mi, açık havada seçe seçe alışveriş imkanı. Bir de akşam pazarı var ki karaborsa aklınız şaşar.  Markette harcadığınızın yarısını harcarsınız. Ayrıca, meyve sebzeye doyarsınız, taşıyamazsınız. Hem arada bir vejeteryan olmanın ne zararı olur ki. Market tasarrufundan elde edilen paranızı bir hesaplayın bakalım. Gezdiğiniz ülkede bungee jumping yapar, tüplü dalış veya dalgalarla sörf yapabilirsiniz. İnanmıyorsunuz ama gerçek.

NASIL GEZİYORUZ %70 İNDİRİM BİNDİRMESİ

649cb2c8-13c2-47fa-b085-8876b7bd66f4.jpg

Nasıl geziyoruz işte buna kanmayarak. Hatırladınız değil mi ? Gereksiz yere aldığınız 56. tişörtü 15. kotu, 40. ayakkabıyı, çekmecenizi kapatmayan çorapları… Ya şu AVM’ler yokken biz ne yapıyormuşuz biz onu unuttuk. Pantolonsuz çıkmıyorduk ya dışarıya. Ayakkabımız da delik değildi. Eee neyin israfı bu. Kusura bakmayın ama bu biraz görmemişliğe giriyor. Aldatmacalara gelmeyin telefonunuza ve e-postalarınıza  gelen indirim bültenlerini iptal edin ve kurtulun bu düzenden. Yeni trend olan kişisel bakım mağazaları, bakkal gibi her yerde var. Servet harcayanlar var. Bunları kısarak seyahatinizde kendinize bonus vererek 1 yada 2 gün en masajlısından, spalısından rüya gibi bir otelde kalmak ve bu zevki tatmak elinizde… biz yaptık bile.

NASIL GEZİYORUZ BAĞIMLILIKLARA BAĞLANMAYIN

nocanvas_alkol-ve-sigara-54ia0.jpg
BAĞIMLILIKLARA BAĞLANMAYIN

Nasıl geziyoruz kötü alışkanlıklar. Sizi yavaş yavaş tüketen, hayattan koparan, canınıza, malınıza, eşinize dostunuza fark ettirmeden zarar veren bağımlılıklar. Alkol içerek alacağınız hazzı daha bir çok şeyden alabilirsiniz. “Ben kendimi biliyorum! Bana bir şey olmaz” diyenler, yılda ne kadar para harcadığınıza bir bakın bakalım. Sıgarada ise matematik çok büyük rakamlara çıkıyor. Şimdi ne yani bir eğlencemiz sigara alkol, onlarsız ne olur demeyin! Eğlence anlayışınızı değiştirin hayatınızı kısaltıp mahvetmeden. Tatiliniz komple bedavaya gelir inanın.

ÇOK MU GEREKLİ! ( MİNİMALİST HAYATI SEÇ )

az-aslinda-coktur.png
ÇOK MU GEREKLİ! ( MİNİMALİST HAYATI SEÇ )

Cebinizde olmayan parayı harcamaktan kaçının, bankalardan zengin değilsiniz. Tüm harcamalarınızı nakit yapın. Satın almak için elimizi uzattığınız her ürün için ‘’Buna ihtiyacım var mı?” sorusunu sorun bir kere. Cevabını verirken 30 saniye düşünün. Kendinizi kandırın, ne olur ki. Daha çok toplu taşıma araçlarını tercih edin mesela. Yakın mesafelere yürüyerek gitmeyi tercih edin. Bir bisiklet sahibi olun. Hem günde en az 10.000 adım atmanız zaten gerekli. Özel günlerdeki harcamalarınızı da kontrollü yapın.

AAA BİR O VAR, BIRAKIN ONA DA HARCAYAYIM

televizyon-bagimliligi_98122.jpg
AAA BİR O VAR, BIRAKIN ONA DA HARCAYAYIM

NASIL GEZİYORUZ BAŞKALARI İÇİN YAŞAMAKTAN BIKMADINIZ MI ?

Nasıl geziyoruz da nasıl bütçenizi kısmalısınız. Pahallı üyeliklerinizi bir düşünün arkadaşlar. Bir yere ait olmak güzel bir duygu evet. Fakat bir yılda harcadığınız paraya bakılırsa, siz o salona değil salon size ait olmuş oluyor. Dışarıda yürüyerek, koşarak parklarda sporunuzu yapabilirsiniz, hatta sosyalleşirsiniz de. Önünden ayrılamadığınız kocaman televizyonlar ve ona bağlı ücretli televizyon platformlarınız var değilmi? ‘’Evet ama ben sadece belgesel izliyorum’’ demeyin. Hiç bakmadığınız tv kanallarına yılda milyarlar ödüyorsunuz. Bizim evimizde televizyon bile yok biliyor musunuz? Yerine bol muhabbet, okumak ve yazmak var. İnternetten haberleri okuyoruz, dizi ve sinema gecelerimiz var. Aşkımız, sevgimiz var. Şimdi kumandayı kaldırın bir kenara ve yılda size ne kadar para kaldığını hesaplayın bakalım. Seyahatte neler yapılmaz değil mi?

https://www.instagram.com/p/BfLxrerlRUP/?taken-by=oralarnereler
NASIL GEZİYORUZ

Dünyanın en büyük topluluğu ’elalem ne der’’ örgütüdür. Servet harcanarak  sırf onlar için yapılan düğünler, nişanlar, nikahlar var.  Biz nikahımıza metro ile gittik. İdil’in ayağında parmak arası terlik, Burak’da gömlek ceket. Toplu taşıma ile düğünümüze gittik ve bir şey kaybetmedik. Her yeni çıkan cep telefonuna sizin değil de toplumun ihtiyacı varmış gibi satın almayın. Korkma fakirsin demezler. Yenisini almak yerine tamir edin dikin. Bizim evimizde elektronik cihaz harici çoğu şey ikinci el yada kendimiz yapıyoruz. Ve bu hem bizi üretken yaparken yaşama sevincimizi çoğaltıyor. Ve bir bakmışsınız birikiminiz çoğalmış.

NASIL GEZİYORUZ AKLIN YOLU, RUHUN TASARRUFU

mobil-bagimlilik.jpg
NASIL GEZİYORUZ AKLIN YOLU, RUHUN TASARRUFU

Nasıl geziyoruz son olarak artık yeter diyoruz her şeyi bir anda yapmaktan sıkılmadınız mı? Yemek yerken, cep telefonunu karıştırıp televizyonu izlemekten bıkmadınız mı? Anda kalmayarak pazar gününde pazartesiyi yaşamaktan yorulmadınız mı? Takvim kullanmaya başlayın ve her şeyi not alarak beyninizi rahatlatın. Eşyalarınız belirli yerlere koyun, onu arayarak ne zaman kaybedin ne de öfkelenin ve aldığınız yere geri koyun. Uyku düzeninizi bozmak hayatınız da bozar. 10 dk. daha uyumak için ertelemeyin hayatınızı.

Şimdi siz bu yazıyı buraya kadar okuduysanız bazı taşlar yerine oturmuş olması gerekir. Artık sizin de gezgin olmak için pek engeliniz kalmıyor. Bu yaşam şekli ile hayata bakış açınız tamamen değişecek. Güzel instagram fotolarınız olacak. Dünyayı ve yaşadığınız ülkeyi çok dert etmeden gönlünüzce gezeceksiniz.

‘’İki gezgin aşığın da dediği gibi; Gezin, Gezin, Dönün’’

ORALARNERELER

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz