VAN GEZİLECEK YERLER

4
2139

@oralarnereler ile Van gezilecek yerler gezisine hazırsanız başlayalım:) Sonradan da Van gölü ekspresi ile eve dönüş macerasını geçeriz ne dersiniz. merak edenler tıklasın.

Dolayısıyla önce istanbul’dan Van’a uçakla gittik ve Van Gölü’ne teğet indik. Hemen oradan araç kiraladık ve kalacağımız yeri ayarladık. Hoop Van’a gelmişken ilk önce kahvaltı yapmadan olmaz. Biz bi Sütçü’ye gidip geleceğiz.

Sonra tabi ki Başlasın gezimiz…

 Kedi Severler, Hadi Van Kedi Evi’ne

Van gezilecek yerler de bu kedi evini ziyaret etmek isteyenler dikkat. Bu ev, Yüzüncü Yıl Üniversitesinin içinde. Bir mama kapıp içeri giriyorsunuz ve etrafınızı 10’larca birbirinden ilginç, aynı gibi görünen ama inanılmaz farklı beyaz kedicikler sarıyor. Van kedileri farklılıklarının tamamıyla farkında olup, şımarıklıkları patilerinden akıyor. Erkek kedilerin tarafı, erkeğim lan ben dedikleri için ağır kokuyor. Ama biz yine de bol bol kedi sevdik kaşımıza kadar beyaz tüyle çıktık 🙂

https://www.instagram.com/p/BdIJHE8jblv/?taken-by=oralarnereler
Van Kedi Evi

Van Kalesi

Van gezilecek yerler de ilk sırayı Van Kalesi alıyor aslında. Güneşin doğuşunu da batışını da ayrı keyifle izleyebileceğiniz bir yerde konumlanmış. Yaklaşık 3000 yıllık geçmişi var. Urartuları geçin, Osmanlı döneminde bile çok önemli üstlerden biri olmuş. Kale hafif rampa şeklinde yükselmekte olduğundan uzaklardan tüm surları net bir şekilde görülmektedir. Biz kaleye çıkamadık çünkü kapanış vaktine denk geldik. Fakat güneşin kalenin arkasından doğuşunu izleme fırsatımız oldu. Sisin ve dağların arasından güneşin çıkışı ile bir anda beliren Van Kalesinin surları, sabah uyanmanız için büyük bir sebeptir.

van gezilecek yerler

Van’ın Disco Disco Partizane Üst Geçitleri

Van gezilecek yerler de dikkatimizi çeken gündüzleri normal bir şehir hayatı yaşıyor Van. Gece olduğunda üst geçitleri ile yeni yapılmış tertemiz yollarına heyecan ve renk katıyor. Güneşin batışını bekleyen haylaz çocuğa bağlıyo yolları, biraz sonra LasVegas’a varacakmışsınız gibi. Uzaklardan baksanız lunapark havasında, jan janlı, kımıl kımıl bir çok renkli ampullerle senkronize hareketlerle dans edercesine eğleniyor. Biz de verdik çoşkuyu radyoya, haydi ne duruyoruz eller havaya.

Akdamar Adası

Erken kalkan erken yol alır derdi gazteci selim abi. Van gezilecek yerler den biri de bu ada. Güneş Van gölünün üstünde kendini göstermeye başladığında, otelin camından bu nasıl göl ki az kalsın deniz olacakmış diyorsunuz. Pürüzsüz koyu lacivert çarşaf gibi, dağları yalnız bırakmayan şarkı gibi büyüyor güneşle. Kaldığımız otelde sağlam bir kahvaltı ile attık kendimizi yollara. 1 saat süren yolculuğumuzda, Van gölü sağımızda dağlar solumuzda, güneş sarı ile kırmızının arasında. Her yerde durup video ve fotoğraf çekmek için ışık kovalamaya başladık.

https://www.instagram.com/p/BdzauJYjY2Q/?taken-by=oralarnereler
Van Gölünden Van’a Bakmak

İSKELEYE GELDİK

Akdamar Adası’na kalkan teknelerin olduğu iskeleye geldiğimizde bir de baktık ki kimse yok. Van bizi şaşırtmaya başladı. Sezonda 30 dk. da bir kalkan motorların yerine miçoların çay içme faslına denk geldik. Karşıya nasıl geçeceğimizi sorduğumuzda sefer olmadığından bizi 240 TL’ye adaya götürüp getirebileceklerini söylediler. Biz de 239 TL’ye İstanbul’dan Van’a uçakla geldik yapma gözünü seveyim kaptan deyip pazarlığa tutuştuk. Baktı biz dişli çıktık, “Biraz bekleyin, bir tur gelirse onlarla normal fiyata 15 TL’ye gidersiniz.” dedi. Biz de umudumuzu yitirmeden bekledik. Tam da gitmeye yeltenirken, adanın güvenlik görevlilerinin değişim saati geldi. Biz de atladık onlarla motora. Ve bize özel tur ile 25 dk.da adaya geçtik.

ADADAYIZ VE YALNIZ

Koskoca adada sadece 2 kişiydik. Van da gezilecek yerler sanki ilk defa biz keşfediyorduk. Bize 45 dk zaman verdiler biz de adayı tavaf ettik. Şansımıza muhteşem bir hava vardı. Akdamar Surp Haç Kilisesinin en büyük özelliği, Kudüsten İran’a bir parçası kaçırılan hakiki haçın kalan kısmını koruma amaçlı yapılmasıymış. 1100 yıllık kilisenin tüm cephelerinde İncil’den ve Tevrat’tan alınan sahneler, rölyeflerle temsil edilmiş.

akdamar.jpg
AKDAMAR KİLİSESİ

Van gezilecek yerler de en ilginç konum burası olabilir. Adanın sizi şaşırtacak bir özelliği de hiç bir börtü böceğin yaşamaması. Ancak efsaneye göre Van Gölü canavarı yoruldukça bu adada dinlenirmiş.Van gezilecek yerleri konusunda hikayeleri ile sizi bırakmayacak. Ve bu yüzden uzun yıllar kimse bu adaya ayak basmamış. Giriş ücreti 10 TL, müzekart geçmektedir. Gezmek için en az 1 saatinizi ayırmanızı öneririz. Bahar ayında gelirseniz, badem ağaçlarının çiçeklerini ve manzaranın güzelliğini doya doya yaşarsınız.

https://www.instagram.com/p/BdKUp7EjOoC/?taken-by=oralarnereler
Van Gezilecek Yerler

Harabe Şehir – Ahlat Selçuklu Mezarlığı –Usta Şakirt Kümbeti

Van gezilecek yerler gezisini genişletiyoruz ve Bitlis Ahlat’a doğru gidiyoruz. Yol iki saat sürüyor. Bu yolculuğu eğlenceli hale getirebilmek için takıyoruz ordan bir kaset teybe. The Beatles’ tan “Come Together” ile başlayıp “Ben Melamet Hırkasını Kendim Giydim Kimene” ile devam ediyoruz. Yollarda sık sık jandarmanın kontrollü geçişleri ile karşılaştık. Van gölü her açıdan çok güzel. Yüksek tepelerde beyaz örtü olsa da genel olarak ne kar vardı ne de soğuk. Halbu ki kimle sohbet ettiysek, bu aylarda dizimize kadar karla gezmemiz gerekirmiş.

vangolu.jpg
Van Gölü Etrafı Gezilecek Yerler

Ahlat’a varınca Harabe Şehir tabelasından içeri saptık. Orada Memet amcadan adres sorarken, şehir hakkında da ufak dedikoduları aldık. Harabe şehir görünümü ve tarihi ile ikinci Hasan Keyf olmaya aday. Van gezisi genişlemeye başladı bile. Önceleri, mağaralar özel mülkiyetmiş. Devlet orayı sit alanı olarak kabul edip, restorasyon çalışmalarına başlayacakmış. Turist çok geldiğinden etraf düzenlenmiş ve Selçuklu’dan kalan köprü restore edilmiş, altından şırıl şırıl ırmak akmakta.

https://www.instagram.com/p/Bd0MRGKDNSI/?taken-by=oralarnereler
harabe şehir

AHLAT SELÇUKLU MEZARLIĞI

Hemen yan tarafta Ahlat Selçuklu Mezarlığı’a geçtik. Dünyanın en büyük Türk İslam mezarlığını görüp ağzımız açık kaldı. Kubbet-ül İslam olarak da bilinen bu mezarlıkta irili ufaklı 8 bin 169 mezar taşı tespit edilmiş. Düşünebiliyor musunuz?

https://www.instagram.com/p/BdN9BmKjwbu/?taken-by=oralarnereler
Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Google yazdığına göre burası Unesco dünya kültür mirası geçici listesinde yer alsa da 2019’da asıl listeye girecek gözüyle bakılmaktaymış. Bu muhteşem açık hava müzesinde, inanılmaz işleme detaylı mezar taşları göreceksiniz. Etrafı inceleyip gezmemiz, en az 1 saatimizi aldı.

Fatihamızı okuduktan sonra mezarlıktan fark edilen büyük bir anıt gözümüze çarptı. Oraya doğru yol aldık. Vardığımızda ise Ahlat’ın en büyük kümbeti olduğunu öğrendik; Usta Şakirt Kümbeti, diğer adı ile de Ulu Kümbet. 13. Yüzyıla ait olduğu bilinen bu ata mezarı, Türk çadır sanatının taşa ve mermere yansıyan, dantel gibi işlenen harika örneklerinden.

https://www.instagram.com/p/BdO40DODKgZ/?taken-by=oralarnereler
Usta Şakirt Kümbeti

Doğu Bayazıt

Ahlat’taki tarihin güzel kokusunu depolayıp, güneşi de arkamıza alıp, iki buçuk saatlik doğuya doğru yola çıktık. Yol üzerinde Süphan Dağı manzarası eşliğinde çoban abimizle sohbet ettik.

https://www.instagram.com/p/BdSHbXHD-yB/?taken-by=oralarnereler
Van Gezilecek yerler Ağrı dağı

Van gezilecek yerler gezisindeyken kendimizi Ağrı da bulduk. Güneş battıkça, renkler bize salçalı yemekleri hatırlattı. Saatlerdir açtık ve Doğu Bayazıt’ın meşhur köftesi Abdigör Köfte aşeriyorduk.  Akşamın karanlığında şehre vardığımızdan bir çok lokanta kapanmıştı. Biz de açık olan bir tanesine girip ilk köfte deneyimimizi tattık. Ertesi gün yediğimiz kesinlikle daha lezzetliydi. Doğu bayazıtta otel seçeneğiniz pek yok, şehir merkezine en yakın ve düzgün olan bi tanesini seçtik. Sabah, sanki güneş bu şehirlerde doğuyormuş da biz batıda fragmanını izliyormuşuz gibi hissettik. İlk okulda resim derslerinden hatırlayacağınız bir görüntü aslında. Dağların arasından yarım çizilmiş etrafında ışık çizgileri olan aşşalara da da bir kaç ev. Bir de ırmak he işte o resim gibi.

İshak Paşa Sarayı Yolunda Urartu Kalesi, Ahmedi Hani

Şehir çoktan kalkmış bile, esnaf çayını sıgarasını içerken, biz de sarayın yolunu tutmaya başladık. Merkezden İshak Paşanın uzaklığı 10 dk. var yok. Saraya girmeden artık harabeye dönmüş Urartu Kalesini görünce yok daha neler dedik. Bu surları da buraya nasıl yapmışlar diyerek baka kaldık. İlk olarak yukarı tarafında bulunan Ahmedi Hani Camisine çıktık. Ahmedi Hani 1600’lerde bir çok dil bilen müderris ve tanımış bir molladır.

BONUS

 Ziyaret sırasında görevli amcayla sohbet ederken kayalıklara kurulmuş bu kaleye çıkılıyor mu dedik ve bize oraya tırmanılacak patikayı tarif etti. Bizi bu kadar zorlu bir yolun beklediğini bilmeden yarım saatlik tırmanışa geçtik ve kayalıkların arasındaki yarığa doğru tırmanmaya başladık. Kocaman bir yarık ve o yarık kalenin kapısı konumunda…belki de dünyanın en dar kapılarından. Aşağısı dik bir uçurum. Evet adrenalin diyorum, ayak parmaklarımın ucundan mideme yaptığı yolculuğu burdan bıraksam İshak Paşa’nın salonuna gider. Surların en uç kısmına kadar yürüdük, biraz abartarak en tepesine çıktık sonra da aşağılara indik. Bunlar hep İshak Paşa’yı daha farklı açılardan görmek için tabi ki. Tehlike mi göbek adımız 🙂 

https://www.instagram.com/p/BdUygSfjE5C/?taken-by=oralarnereler
Urartu Kalesi

Tabi bu durum yıllar önce olsa paha biçilemez kareler yakalamış olurduk. Neden mi? Şuan öyle bir restorasyon çalışması yapılmış ki saray tavanı, çatısı görselliği tamamen bozmuş. Medyanın ve insanların eleştirdiği konuda biz de hem fikir olduk. Urartu kalesinden sağ salim inerek, saraya doğru inmeye başladık.

İshak Paşa Sarayı

İhtişamlı girişiyle sarayın kapısındayız, direk göze çarpan motifleri, kabartmaları ve kesme işciliği ile Selçuklunun büyük izlerini hemen fark ediyorsunuz. Kapının kenarında gözümüze çarpan yazı, Pazartesi günleri müze kapalıdır. Başımızdan aşağı kaynar suların inmesi ile bu günün Salı olmasına seviniyoruz. Çünkü 4 saatlik yolu, Topkapı Sarayından sonraki bu güzelim görkemli sarayı görmek için kat ettik. Bu arada Giriş 5 TL.

https://www.instagram.com/p/Bdr_FE9Dva4/?taken-by=oralarnereler
Ishak paşa sarayı

AĞZIMIZ AÇIK GEZİYORUZ

Burası, Selçuklu, Fars ve Osmanlı mimarisinin izlerini taşımasının yanı sıra, dünyanın ilk kalorifer tesisatı ile ısıtılan saraydır. 7600 metre karelik alanı kaplayan sarayda yüzlerce oda gezmekle bitmiyor; ailesinin içinde bulunduğu türbe, camii, cemaat yeri, minare, hizmetli odaları, çok büyük ve bütün duvarları yemek yağlarıyla kaplanmış. Mutfağı, bizim bile bir anımızın kaldığı çeşme (ilerleyen satırlarda anlatacağız). Muhafız koğuşları, nöbetci odaları, kapısı olmayan zindan ve cezaya göre ışık alan diğer zindanlar. Taç kapılar, selamlık, üst mertebeden insanların karşılandığın çok ihtişamlı divan salonları. Duvarlarında İshak Paşa’ya yazılmış iltifatlar, temenniler ve duaların olduğu haremlik. At arabası ve koşum yerleri, ahırlar bulunmaktadır. Biz yazmaktan yorulduk..google amcaya sorabilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/BdS8QMojpjc/
Ishak paşa sarayı ve ihtişamı

SARAY HAKKINDA

Bu muhteşem saray, hayvan ve insan gücü ile yapılmış ve inşası için çevre köylerden beyaz taşları taşınmış. Ağrı Dağı’ndan ise volkanik siyah taşlar getirilmiş. Saray, isim sahibinin babası olan Çolak Abdi Paşa ve 8 oğlu tarafından yapılmış. Fakat 99 yıl boyunca süren inşaatını en son yaşayan oğlu Çıldır Vali’si İshak Paşa 1784’de bitirmiş. Ve ismini saraya vermiş. Sarayın avlusunda bulunan  durmaksızın akan 2 musluklu büyük bir çeşme bulunuyor. Korkmayın her şeyi böyle detaylı anlatmaycağız tabi, ama bu çeşme ile ilgili değişik yorumlar var. Muslukların birinden su, diğerinden ise süt aktığı rivayeti çok sağlam yazılmakta. Bu sarayın öne çıkan bir konusu da 13 metre yüksekliğinde 6,5 metre enindeki som altından dış kapısı. Rus işgali sırasında kaçırılmış. Hatta Moskova müzesinde sergilenmekteymiş. Tahminen tüm sarayı oda oda gezmemiz 70 dk. kadar sürdü. Gezerken vay be diye diye paranın, gücün, azmin, ihtişamın, sanatın, aşkın, tutkunun taşa dönüşmüş halini buram buram hissettik.

Meteor Çukuru     

Alaska’dan sonra dünyanın en büyük meteor çukurunun İshak Paşa sarayı ile arasında 40 dk. olduğunu duyunca bizim tepki; NEEEE yok artık daha neler, heyecandan açlığımızı unuttuk, japon cizgi filmi karakteri gibi ağzımız kulaklarımıza vardı. Hayatımızda kaç kere meteor çukuru göreceğiz ki. Kemerleri takar takmaz kontağı çevirdiğimiz gibi soluğu Gürbulak Sınır kapısı yolunda aldık. Sınıra yaklaştıkça tır trafiği artıyor. Sınır kapısından U dönüşü yapıp ilk sağdan içerisi giriyoruz ve jandarma kontrolünde aramadan geçip, tabelaları takip ediyoruz. Heyecan dorukta. Bu arada, yolun sağında İran’la sınırımız belli etmek için yeni yapılan taş blok şantiyesi ile karşılaşıtık. Büyük büyük bariyerlerle dolu ilginç karelere şahitlik ediyor bu sınır.

TWAV3600-01.jpeg
meteor çukuru

Sonunda demir çitle çevrilmiş koca bir yuvarlağa geldik. Bir Türk böyle bir çukur görürse ne yapar? Hemen bağırır. A a a a a a….bağırdığınızda sesinizin yankısı inanılmaz oluyor, biz de durur muyuz vurduk uzun havanın dibine. Kafanızı kaldırdığınızda ise fonda Ağrı dağının karlı tepeleri ve kekik kokan etekleri muazzam bir görüntü. Hemen hemen 137 yıl önce bir gece vakti düşmüş bu gök cismi. Genişliği 35 metre, derinliği ise 6o metre kadar bir çukurmuş. Tabi zamanla doğa olaylarıyla şuanki derinliği 35 metreye kadar yükselmiş. Kimi araştırmacıya göre meteor çukuru değil bir obruk olduğu da söyleniyor. Biz burda Dere Tepe Türkiye’yi gezen 7’den 70’e  Barış abinin yalancısıyız..

 Buz Mağralarına Giderken

Çukur orada öylece dursun biz güneşi kaçırmadan Hallaç köyünün yakınlarında, Ağrı Dağı’nın dibindeki buz mağarasına yola koyulalım. Jandarmalara selam verdikten sonra kısa bir yolculuğun ardından Hallaç köyüne girdik. Köyün yolu köstebek çukuru gibi delik deşikti.

hallackoyu.jpg
Ağrı dağı manzarası

Yol uzun süreceğe benziyor derken, Hobaaaa Burak’ın kolunda saat yok. Nerede saat, aldı mı bizi telaş, düğünde takılan baba hediyesi lan bu unutulur mu! Aklımıza İshak Paşa sarayının çeşmesinde ellerini yıkarken, orada bıraktığı geldi. Hemen İshak Paşa Sarayını aradık yetkililerle görüştük onlar saati araya dursun biz bastık geri saraya. 20 dk sonra sarayın güvenliklerinin yanındaydık. Sağolsunlar bulmuşlar saklamışlar saatimizi. Buz mağarasından olduğumuza mı yanalım yoksa geri kazandığımız saate mi sevinelim tam bilemeden Doğu Bayazıt’a veda edip, Van’a yol aldık.

Van Gölü Feribot Yolculuğu

Aracı geceden teslim edip iskeleye en yakın olan İskele Öğretmen Evi’nde kalmaya karar verdik. Çünkü hiç bir kurum ve kişi feribotun tam kalkış saatini bilmiyordu. Sabah kargalar bile yüzünü yıkamadan biz resepsiyona not bırakarak çıktık. İskeleye vardığımızda, in cin top oynuyordu. Köpekler sabah rızklarını ararken biz de onlarla beraber donmuş kumsalda 2 saat yürüdük. Feribotun gelmeyişi sayesinde güneşin Van Kalesinin arkasından doğuşunu izledik.

20171227_073829-01.jpeg
Van da donmuş kumsal

Halen gelen giden olmayınca biz de sabah kahvaltısı yapabilmek için minibüsle şehir merkezine geri döndük. Kahvaltıcılar sokağında kolunuzu tutan dükkanına sokuyor. Biz de en mütevazi olan Sütçü Kenan’a girdik. İlk gün geldiğimizde öneri üzerine sahildeki Sütçü’ye gitmiştik.  Ama Sütçü Kenan, lezzet, ilgi ve alaka konusunda bizden 10 puanı aldı. Dedesi ile aynı ismi taşıyan torun Kenan abi, iyi bir işletmeci ve esnaf. Hoş sohbeti ile bizi ağırlayıp sonra minibüse kadar eşlik edip yolculadı.   

Sutcukenan-01.jpeg
Sütçü Kenan Abimiz

TATVAN FERİBOT İŞLETMECİLİĞİ

Dün geceden beri ulaşmaya çalıştığımız Tatvan Feribot İşletmeciliği, sonunda 09.00 gibi telefonu açtı. Tatvan’dan Van’a feribotun yola çıktığını, 13.30 gibi varacaklarını belirttiler. Feribot geldi gelmesine de ne zaman kalkacağı belli değildi. Biz de oradaki çalışanlarla, bizle bekleyen askerlerle doğudan batıdan, eski Van’dan, şimdiki Bitlis’ten uzun uzadıya konuştuk. Buradan taa İstanbul’a trenle gideceğimizi söyleyince de “Sen o baban başi! Hakkatten mi?!” diyerek şaşkınlıklarını belli ettiler.

Tatvan’dan Van’a feribot
Van Gölü Ekspresi Ve Van Gesizi

16.00 gibi kalkış yapmadan önce tüm yük vagonlarının boşaltılması ve doldurulmasını keyifle izledik.  Koskoca feribotta 3 asker, 2 bizdik. 4,5 saat süren yolculukta, kaptan köşküne çıktık, bol bol fotoğraf çektik, gemide dolaştık, Süphan dağına karşı gün batımını izledik.

https://www.instagram.com/p/BdhOXtwDF73/?taken-by=oralarnereler
Van Gölü feribotu kaptan köşkü

Sonra, mürettebat bizi akşam yemeklerine davet etti ve hayatımızdaki en güzel kurufasülye pilavı yedik. Uzun uzun sohbet ettik ve en az 5 uşak yapmamızı önerdiler.

20171227_183322.jpg
Van gezisi mürettabat ile yemek

1975’ten beri aktif çalışan 4 feribottan biri Orhan Atliman. Artık yerlerini yeni üretilen feribotlara bırakacaklar. Dolayısıyla belki de son yolcularındandık. Tam bir retro şöleni yaşadık. Tatvan’a vardığımızda sabahki trene yetişmek için merkezde bulunan bir otele yerleştik. Sabah çok erken kalkacağımızdan yürüme mesafeli bir yer bulduk.

orhanatliman.jpg
Orhan Atliman feribot’u

Van Gölü Ekspresi

Artık dönüş yoluna geçiyoruz Van Gölü Ekspresi ile Ankaraya gidişimizi bu linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/BdraYURDEFF/?taken-by=oralarnereler
Van gezilecek yerler Van Gölü ekspresi

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz