KARS GEZİLECEK YERLER

1
1539

Kars gezilecek yerler konusuna girmeden ilk önce Kars’a Doğu Ekspresi ile nasıl mı geldik? Doğu Ekspres deneyimimizi tıklayarak okuyabilirsiniz.

20170203_194318-01.jpeg
kars gezilecek yerler istasyon

Doğu Ekspresinden iner inmez Kars merkezinden araç kiraladık. Aklınızda olsun buralarda araç kullanmak pek tekin değil ve diğer büyük şehirlere göre daha pahalıya çıkıyor. Kalacağımız oteli de bulduktan sonra karnımızı doyurmak üzere Hanımeli Mutfağı’na doğru yol aldık. Vardığımızda içerisi tıklım tıklımdı ve oturacak yer yoktu. Buna rağmen sağolsun sahiplerinden Dilek hanım, öncesinde fiskos masasında çay ısmarladı, sonra da güzel bir yere aldı. Bu soğukta bizi dışarda ve aç bırakmadıkları için çok minettarız.

BU NASIL SOĞUK

Kars gezilecek yerler konusunda şehir merkezindeyiz. Dışarının sıcaklığı -20 olunca kapı açıldı mı içeriye buhar kütlesi giriyordu. Ama korkmayın, İstanbul’daki nem burada olmadığından size pek bir şey olmuyor sadece pantolonunuz donup karton kağıda dönüyor.

Hanımeli, samimi bir aile işletmesi. Çetin abi akordiyonu ile Sarı Gelini söyledikten sonra kasada hesabınızı alırsa şaşırmayın. Bu arada biz yemekleri sipariş ederken, 2 ozan da sazıyla başladılar şarkıları türküleri söylemeye, karşılıklı atışmaya. Yemekler alışık olmadığınız isimlerde ve enteresan tadlarda. Kars’ın yöresel ürünleri süryani tarifleriyle bezenmiş. Masamızdan yemeklerin biri gelip diğeri giderken, ozanların misafirlere dahi sataşmalarına gülmemek elde değildi.

Altın At Kış Festivali (Bildiğiniz Çıldır Gölü Festivali)

Kars gezilecek yerler dedik ama kışın nerelere gidilir demedik. Sabah bembeyaz bir şehre açtık gözlerimizi. Rotamızı bir buçuk saat sürecek olan Çıldır Gölü’ne doğru çevirdik. Kemerleri taktığımız gibi, bol karlı Ardahan yoluna vurduk kendimizi. Yol boyunca insan görmeniz imkansız, birbirinden uzak köy evlerinin bacaları tütmese terk edilmiş sanırsınız. Tam bir doğu yolculuğu, hemde uzak doğu ( Espri için üzgünüz ritüeli bozmayalım dedik).

Güzel sesleriyle Yankı ve Umut başladılar mı içten içten şarkıları mırıldanmaya. Mirsade de boşta durur mu, alttan alttan fon veriyo … Ohhh keyfimize diyecek yok. Sonrasında enterasan düetli beatboxlı parçalar bile çıktı.

https://www.instagram.com/p/BeI2uPEDpq6/
Tam Bir Doğu Yolculuğu, Hemde Uzak Doğu

Başka yerde dinleyemezsiniz. En ilginç Ardahan yolculuğu olduğuna yemin edebiliriz. Aa bu arada süprizi sona sakladık sıkı durun şimdi. Ulan ne ballısınız diyeceklerinizden bu. Bizim de trende haberimiz oldu, Şubat’ın ilk hafta sonu yani bugün yani o gün, Çıldır Gölü Festivali varmış. Türkiye’nin tek doğal buz pisti olan Çıldır Gölü üzerinde; atlı kızak, dört nal at yarışı, rahvan at yarışı, cirit oyunları, atlı okçuluk yarışları ve daha bunun gibi bir çok gösteri yapılıyor. Hatta Dört Nal At Yarışlarında 1. olan atın sahibi ile kupa bile kaldırdık 🙂 Kars belediyesinden bu festival hakkında daha çok bilgi almak için tıklayınız.

20170204_124704.jpg
Altın At Kış Festivali

Geçen sene buz kalınlığını yeterli bulmadıklarından iptal edilmiş. Bu sene soğuk ve kar “Hayırdır beni unuttunuz mu?” dercesine ısırıyor. Vardığımızda inanılmaz bir araba trafiği olduğundan aracı 10 dk yürüme mesafesine bıraktık.  Bu arada normalde buraya şehir merkezinden minibüsler de geliyor, günlük turlar da düzenleniyor.

https://www.instagram.com/p/BeII4rqjWX4/
Çıldır gGölü Festivali

İNANILMAZ KALABALIK

Araçtan inip yürümeye başladıkça, uçsuz bucaksız beyazın içinde kaybolan insanlar, araçlar ve atlar görüyorsunuz. Göl olduğunu söylemeseler inanmazsınız. Ufuk çizgisini bulmak için bir kaç dakika baktık.

_SAM0039-01.jpeg
Uçsuz Bucaksız Beyazın İçinde

Göle yaklaştıkça büyüyen bir kalabalık vardı. Buzdan el yapımı iglolar karşıladı bizi, ardından da halay çekenler. Düşünsenize, her mezhepten, milletten, siyasi görüşten siviller, polisler, jandarmalar el ele kol kola halay çekiyorlardı. 

Müzik, eğlence, yarışmalar, çoluk çocuk, genç yaşlı, şehirlisi, köylüsü…ohhh harbi karda festival. Bu arada donmuş bir gölün üstündeyseniz bir de bol kar yağmışsa, yürümek gerçekten çok zor ve yorucu oluyor, inanın o soğukta terledik… Mirsade’nin kendine has videosunu youtube kanalındanda izleyebilirsiniz 🙂

IMG_20170206_154010_296.jpg
HARBİ KARDA FESTİVAL

Bir kaç saat sonrasında diğer bir kıyıya, Atalay’ın Yeri dedikleri restoranta gittik. Burada da Atlı kızaklara ve ata biniliyor. Üşürseniz de, içerde restorantta ısınıp, bir şeyler içip, gölde tutulan balıklardan tadabilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/BeHo2zOjD_J/
Çıldır Gölü

Aynı zamanda, buzda balık tutan balıkçıları izlerken fotoğraflayabilirsiniz. Nutrucina reklamındaki Norveçli balıkçılar gibi değiller ama 🙂 Buzdaki her deliğin de bir sahibi var unutmayın. Önceden anlaşıyorsunuz ücrette, sonra da ağa sardıkları tutulmuş balığı çekiyorlar.

IMG_9510-01j.jpeg
Norveçli balıkçılar gibi

Yurdum insanı tabi, o da haklı, soğukta işini yapıyor. “Bana balık verme, tutmayı öğret” felsefesi ile gölün ortasında bulunan Türk bayrağına gittik. Balıkçının yaptığı gibi, delikten kendi başımıza ağı 10 metre kadar yukarı çektik ve kolum kadar balığı çıkardık. Unutulmasın ki biz de boğaz çocuğuyuz, denize cek atlar otlayla lüfer tutarız.

Kars Kalesi

Kars Gezilecek yerler denilince akla il Kars Kalesi geliyor, ülkemizde güneşin ilk doğduğu yerlerden biri olduğundan, güneş de erken batıyor. Bu yüzden festivalden sonra Ani Harabeleri’ne o gün yetişemedik. Biz de şehre geri dönüp, merkezde olan Kars Kalesine tırmandık. Yanlış değil, tırmandık resmen.

Ülkemizin en yüksek şehir merkezlerinden biri olan Kars’ta, yerlerin karlı ve buzlu olması çıkışı epey zorladı. Kaleden şehrin tüm planı gözler önünde. 93 Harbi olarak bilinen savaşın ardından, şehir kırk yıl kadar Rusya’nın, Ermenistan’ın ve İngilizler’in işgalinde kalmış. Dolayısıyla Kars’ın şehir planlamasındaki farklılığı görebilirsiniz. Birbirine paralel giden caddeler, onları düzenli kesen sokaklar… Enteresan bir şehir.

_SAM0067-01.jpeg
enteresan bir şehir

Sağdan sağdan da güneşin kendini aşağıya bırakması ile hava yakmaya başladı soğuktan. Kalede soba başında demlikle çay içip ısındıktan sonra, tatlı bir yorgunlukla otele geri döndük. Akşam yemeğinde, Kars’ın meşhur olan kaz etini yemek için Kazevi’ne gittik. Bütün masaları gelecek büyük bir grup için ayırmışlar. Not: Aramadan gitmeyin.Sağolsunlar bunlar da bizi kırmayarak, sobanın başında çabuk kalkmak şartı ile yemeğimizi verdiler. Kaz eti konusunda pek güzel şeyler söyleyemeyeceğiz. Bizim ağız tadımıza göre çok met edilecek bir tarafı yoktu.

rusbinasi.jpg
kars gezilecek yerler

Yemeği yedikten sonra hem sindirmek amaçlı hem de şehri gece lambaları eşliğinde izlemek için, sokaklarda dolandık. Mutlaka eski Rus binalarının yani şu anki devlet dairelerinin olduğu taraflara bir göz atın deriz.

Sarıkamış

Kars gezilecek yerler de biraz daha uzaklara gidiyoruz. Tam bir peynir memleketi Kars. Özellikle gravyer, küflü çeçil ve eski kaşarı Türkiye çapında nam salmıştır.

Kaldığımız otelde balı ve kaymağının yanında çeşit çeşit peynirini de tattık. Yüklendiğimiz enerji ile Sarıkamış’a hazırdık. Bekle bizi Türkiye’nin Alpleri.

Yol üzerinde de Sarıkamış Şehitliği’ne uğradık. Kars’ı Ruslar’ın elinden almak için gönderilen 90 bine yakın askerimiz, bu bölgede donarak şehit oldu. Biz de el açıp ruhlarına Fatiha okuyoruz.

https://www.instagram.com/p/BeM6HdQjyI-/
Kars Gezilecek Yerler

Kars gezilecek yerler de Havası inanılmaz temiz olan yer Sarıkamış’ta. Ciğerlerimiz bayram ediyor. Neden mi? Normalde, dağlarda 2100 – 2200 metre yüksekliklerde kısa çalı çırpı, bodur ağaç olur. Fakat burası alabildiğine saf Sarıçam orman alanı. Kayak merkezine vardığımızda, her yer kristal kar, nam-ı diğer toz kar. Beyaza doyacaksınız. Belli bir süreden sonra da görmemeye başlayacaksınız, eğer siz de Burak gibi gözlüğünüzü unuttuysanız. Paragraf

Burada kar topu kesinlikle yapamazsınız çünkü kar sıkışmıyor. Bu yüzden de kayakçılar ve snowboardcuların en çok tercih ettiği kar türü. Kristal Kar, dünyada iki kayak merkezinde bulunuyor; İsviçre Alpleri ve Kars Sarıkamış Kayak Merkezinde.

https://www.instagram.com/p/BeNrijmj3Nd/
Kars SarıKamış Kayak Merkezi

Kaymayı bilmeyenler için küçük kızakları 15 TL’ye kiralayıp, giriş pistinden kayabilirsiniz. Kalabalık bir grupsanız, kayak takımları pazarlıkla 20 TL’ye kadar kiralanabiliyor. Kaymaktan hoşlanmıyorsanız, telesiyejlere kişi başı 5 yada 10 TL verip zirveye çıkıp tekrar dönebilirsiniz. Manzara ve sessizlik aklınızı alacak. Not: Derin romantizim içerir.

Ani Harabeleri (Ani Ören Yeri)

Kayak, kızak derken, rotamızı Ani Harabeleri’ne çevirdik. 45 dk’lık süren yolculuk boyunca, her yer sadece beyazdı. Sıkıldınız mı bu cümleden, beyazdı, bembeyaz, karbeyaz…ama inanın gerçekten beyaz.

Belli bir saatten sonra kar, inanılmaz gözleri yoruyor. Kar körlüğü tabir edilen, geçici körlüğe kadar yol açabilirmiş. Yolda gözümüze yeni yapılan uzun uzadıya giden tüneller çarptı. Sorup soruşturduğumuzda ipek yolunun güzergahı olduğunu öğrendik.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı img_20170212_153428_225.jpg
Ani Harabeleri

Ermenistan sınırına çok yakın olan Ani Harabeleri’ne geldiğimizde gün batımına bir kaç saat vardı. Öyle fotoğrafta gördüğünüz bir binadan ibaret değil, kocaman bir şehir aslında burası. Unesco Dünya Mirası’nda olan bu yeri anlatarak bitiremeyeceğimiz gibi, yazarak ta bitirmemiz imkansız. O yüzden bu linkten https://www.aniharabeleri.org/ daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Türkiye ile Ermenistan sınırında olan ören yeri, Arpaçay Nehri’nin hemen kenarında yer alıyor. Yazı ayrı, kışı ayrı karelere konu olan bu yeri, gezmeniz 1 saatten fazla sürüyor. Hele bir de bizim gibi 70 cm. karda gittiyseniz, bata çıka 2 saate varabiliyor.Göm bağlantısıGöm

https://www.instagram.com/p/BeLeoAkjndK/
Kars Gezilecek Yerler

Bu arada aklınızda olsun; Kış Saati “Açılış: 08:00 – Kapanış 17:00” , Yaz Saati  “Açılış: 09:00 – Kapanış: 19:00”. Tatil günü olmayan ani harabelerinin girişi 8TL.

https://www.instagram.com/p/BeKc1abjXhZ/
kars gezilecek yerler

Batan güneşin mükemmel ışığından yararlanarak süper kareler çektik. En azından biz öyle düşünüyoruz. Şehir merkezine döner dönmez tadı damağımızda kalan eski kaşarından, gravyerinden ve balından aldık. Aracı teslim ettikten sonra tren istasyonuna en yakın otelde yer ayarladık. Çünkü tren beklemez.

IMG_20170213_231321_122.jpg
kars gezilecek yerler

Ser Çarşafları, Doğu Ekspresi’ndeyiz

Doğu ekspresi Kars’tan Ankara’ya her gün sabah o8:00’de kalkıyor. Yine 24 saat 30 dakika sürüyor. Tabi rötarlar oluyor.

Bu gezimiz burada sona eriyor yolun devamı tekrar doğu ekspresi ile okumak isterseniz bu linke tıklamanız yeterli.

https://www.instagram.com/p/BeQr0Xbjk2k/
kars gezilecek yerler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz